https://witek.pl/biblioteczki/

Ważnym elementem każdego pomieszczenia jest odpowiednie oświetlenie. Przy planowaniu oświetlenia danego pokoju, musimy wziąć pod uwagę, jakie funkcje spełnia dane miejsce. W salonie powinno znaleźć się uniwersalne źródło światła, w gabinecie dostosowane do miejsca pracy, a w sypialni takie, by nie męczyło wzroku.

Wśród rodzajów oświetlenia wyróżniamy dekoracyjne, użytkowe oraz efektowe. Do oświetlenia dekoracyjnego zaliczają się lampy, które pasują do aranżacji wnętrza, ale niekoniecznie spełniają funkcje oświetleniowe. Z kolei lampy użytkowe poprzez swoją konstrukcję dają maksymalną efektywność.

Zadaniem lamp efektowych jest uzyskanie danego efektu, a w tym skupienia wiązki światła na określonym elemencie wyposażenia. Najlepszym rozwiązaniem jest uwzględnienie wielu źródeł światła o mniejszej mocy. Takie źródła musza być równomiernie rozmieszczone, aby dawały jak najlepszy efekt.

Powyższy układ oświetleniowy pozwala na uzyskanie różnego rodzaju natężenia światła, w zależności od naszych potrzeb. Mniejsze natężenie będzie idealne przy wieczornym relaksie, a większe przy pracy. Najbardziej przyjazne dla ludzkiego oka jest łagodne, ale mocno rozproszone światło.

Przy oświetleniu wnętrz najlepiej połączyć światło pośrednie oraz bezpośrednie. Aby uzyskać taki efekt, możemy zainstalować lampy sufitowe, które mogą świecić do góry i na dół oraz kinkiety z taką samą opcją. Jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, a przy tym stosunkowo niedrogie.

W pokoju najlepiej mieć kilka rodzajów źródeł światła..