Zanim zdecydujemy się na okrągły stół, musimy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w kuchni czy w jadalni. Stół o takim kształcie musi mieć odpowiednią przestrzeń, ponieważ nie możemy ustawić go pod ścianą, tak jak w przypadku prostokątnego mebla. W przypadku wolnostojących domów najczęściej nie ma problemów z ustawieniem takiego stołu. Jednak w mieszkaniach pojawia się kłopot z ograniczoną przestrzenią. Wielkość okrągłego stołu musi być dopasowana do liczby domowników, a także częstotliwości przyjmowania gości.

W wieloosobowej rodzinie potrzebny będzie większy stół. Tak samo w przypadku, gdy często przyjmujemy gości i urządzamy przyjęcia. Prostokątne stoły są w stanie pomieścić więcej osób, dlatego okrągłe meble wybierzmy raczej w sytuacji, w której nie spodziewamy się tłumów. Stoły drewniane cieszą się sporą popularnością z racji tego, że materiał, z którego są wykonane zapewnia trwałość i solidność. Okrągłe stoły z drewna wyglądają bardzo estetycznie i pasują do pomieszczeń urządzonych w klasycznym, jak i w nowoczesnym stylu.

Stoły wykonywane są także z innych materiałów, takich jak plastik czy płyty, ale drewno wygląda najbardziej efektownie. Wysokość okrągłego stołu musi być dopasowana do wzrostu domowników, aby ich nogi swobodnie mieściły się pod stołem w czasie siedzenia. Pamiętajmy o dobraniu odpowiednich krzeseł. Również one nie mogą być ani zbyt niskie, ani zbyt wysokie. Muszą być zarówno estetyczne, jak i wygodne oraz praktyczne.

Krzesła powinny mieć wygodne siedzisko oraz oparcie..