biblioteczka

Odpowiednio dobrany materac do łóżka to podstawa. Tylko właściwy dobór jest gwarancją dobrego snu. Przy zakupie powinniśmy wziąć pod uwagę różne kryteria. Istotna jest nawet pozycja, w której śpimy. Jeżeli najczęściej zasypiasz na plecach, wybierz twardszy materac. Z kolei osoby, które zasypiają na boku, powinny zdecydować się na miększe rozwiązanie. Twardość materaca powinna być uzależniona od naszej wagi, ułożenia podczas snu, a także osobistych preferencji. Ciało nie powinno zapadać się zbyt głęboko, a zamiana pozycji musi być swobodna.

Materace posiadają różne wkłady. Mogą być wykonane z różnego typu sprężyn, lateksu lub pianki. W sklepie z materacami warto wypróbować każdą z opcji, by wybrać tą najlepszą do siebie. Lepiej zainwestować więcej w lepszej jakości materac, aby służył nam przez dłuższy czas i był wygodny. Jeżeli wybieramy materac do dwuosobowego łóżka, możemy zakupić materac podwójny lub dwa osobne. Ważne jest to, ile zyskamy miejsca do spania i które rozwiązanie będzie dla nas bardziej komfortowe.  Po wyborze i zakupie materaca, trzeba go właściwie ułożyć na łóżku. Nie powinien on leżeć na podłodze, ponieważ może to powodować zbieranie się wilgoci na dole materaca.

Istotny jest także stelaż naszego łóżka. Niewłaściwie dobrany deformuje materac. Dlatego najlepszą opcją będą elastyczne stelaże, których listwy mogą dopasowywać się do materaca. Najłatwiejszy w utrzymaniu czystości będzie materac opakowany w pokrowiec, który można prać. Nie powinniśmy brać pierwszego lepszego materaca. Nasz zakup musi być przemyślany. Ważna jest twardość, wkład, oraz dopasowanie do stelaża łóżka..