Decyzja o zakupie mebli wiąże się z wyborem odpowiedniego salonu meblowego. Takie salony mają zróżnicowane oferty, a także proponują szereg dodatkowych usług, takich jak transport i montaż mebli, a nawet projekt wnętrza. O wyborze danego salonu decydują przede wszystkim produkty, które możemy w nim zakupić.

Najważniejsze, by meble oferowane w salonie były wysokiej jakości. O wartości mebli nie stanowi tylko określony producent, ale także materiały, z których zostały wykonane. Meble drewniane to klasyczne produkty, które powinny znaleźć się w ofercie każdego salonu.

Jednak meble wykonane w stu procentach z litego drewna są rzadkością, ponieważ to rozwiązanie pociąga za sobą utrudnienia. Meble mogą być wykonane także z płyt. Płyta wiórowa to wynik sklejenia rozdrobnionych elementów drewna.

Takie rozwiązanie pozwala na mniejsze zużycie surowca, a co za tym idzie – mniejszą wycinkę drzew. Z kolei płyta pilśniowa jest podobna do wiórowej, ale cząsteczki drewna są wcześniej bardziej rozdrobnione. Taki zabieg pozwala na uzyskanie większej jednorodności.

Same płyty nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego muszą zostać oklejone cienką warstwą litego drewna. Może być to okleina lub fornir, który jest od niej grubszy. Meble wykonane w ten sposób wcale nie tracą na wartości, a zachowują zalety litego drewna, czyli jego fakturę i kolor.

Tanie meble oklejane są folią, która ma imitować naturalne drewno. Z kolei laminat i melamina to także zewnętrzne tworzywa sztuczne, które wykorzystuje się przy produkcji mebli, które mają być przede wszystkim wytrzymałe, a nie estetyczne..